WORLD CHAMPIONSHIPS WINNERS

 

 

YEAR     SITE                                       BOATS                 WINNER (BOAT #)                 SECOND (BOAT #)                THIRD (BOAT #)

                                                                                                CREW                                   CREW                                   CREW

                                                                                                FLEET                                    FLEET                                    FLEET

               

1938        Lake Wawasee, IN.                 8                              Joe Plaskett (78)                          Eli Lilly (79)                         Fairfax Ernst (42)

                                                                                                Lake Wawasee, MI. #4                 Lake Wawasee, MI. #4                Michigan City, IN. #6

 

1939                 Milwaukee, WI.                   28                            H. R. Landon (5)                             Joe Plaskett (78)                          O. Sonntag (331)

                                                                                                Illiana Y. C. #8                       Lake Wawasee, #4                 Illiana Y.C. #8

 

1940                 Michigan City, IN.                33                            Coleman Anderson (163)    H. R. Landon (5)                 Matt Carlson ( )

                                                                                                Burnham Park, Chicago                Illiana Y. C. #8                       Muskegon Y.C. #11

 

1941        Lake Wawasee, IN.                 27                            Christian Mack (331)                 Carl Howell (278)                Otto Palm (39)

                                                                                                Gerry Conners                 Johnnie Best                        Otto Palm, Jr.

                                                                                                Burnham Park, Chicago                Milwaukee #10                     Michigan City Y.C. #6

 

1942                 Muskegon, MI.                                                   Joe Schoendorf (423)                 G. D. Foster (290)                 Ken Drewry (5)

                                                                                                Milwaukee #10                     Milwaukee #10                     Milwaukee #10

 

1943 - 1946                                                                             No competition - World War II

 

1947                 Milwaukee, WI.                   15                            Sid Exley (262)                       John Christianson (430)       Jerry Koening

                                                                                                Alamitos Bay #21                Milwaukee #10

 

1948        Alamitos Bay, CA.                17                            Gordon Brown (466)                Sid Exley (262)                       Alan Harder (230)

                 7/30,31, 8/1                                                           Alamitos Bay #21 Alamitos Bay #21  Alamitos Bay YC #21

 

1949        Eagle Lake, MI.                               27                            J. Christianson (430)       Paul Merrill (376)                 Ed Merrill (78)

                 8/19,20,21 -5 Races                                     Milwaukee #10                     Alamitos Bay #21 Eagle Lake Y.C. #27

 

1950        Leland, MI.                          32                            Bud Pendergast (528)  J. Christianson (430)       Jim Blackwood (290)

                 8/18,19,20 -5 Races                                     Leland Y. C. #26                                Milwaukee #10                     Milwaukee #10

 

1951        Severna Park, MD.                 18                            J. Christianson (430)       Peter Geis (552)                               Jolly Mock (447)

                 8/17,18,19 -5 Races                                                                                                                                     Dick Booth

                                                                                                Milwaukee #10                     Severn River #23                               Eagle Lake Y.C. #27

 

1952        Long Beach, CA.                            17                            Sid Exley (262)                       Paul Merrill (376)                 Dick Russell (562)

                 8/22,23,24-5 Races                                     Alamitos Bay #21 Alamitos Bay #21 Alamitos Bay Y.C. #21

 

1953        Leland, MI.                          33                            J. Christianson (430)       John Jameson (406)                 Dan Elliott (586)

                 8/13,14,15- 5 Races                                     Milwaukee #10                     Leland Y. C. #26                                Severna Park #23

 

1954                                                                        No Competition 

 

1955                 Milwaukee, WI.                   23                            J. Christianson (430)       Jim Blackwood (290)                John Niland (585)

                 8/18,19,20 -5 Races                                     Milwaukee #10                     Milwaukee #10                     Milwaukee #10

 

1956        Eagle Lake, MI.                               34                            J. Christianson (700)       John Niland (585)                Bill Steel (600)

                 8/24,25,26-5 Races                                     Milwaukee #10                     Milwaukee #10                     Leland Y.C. #26

 

1957                Annapolis, MD.                                                   John Niland (585)                                          

                                                                                                Milwaukee #10

 

1958        Long Beach, CA.                            17                            Bill Siegrist (713)                Dick Russell (562)                 Tom Torphy (411)

                 5 Races                                                                 Alamitos Bay #21 Alamitos Bay #21                 Milwaukee #10

 

WORLD CHAMPIONSHIPS Continued

 

1959                 Milwaukee, WI.                   20                            J. Christianson (700)       Dave Blackwood (290)                 Peter Reiske (73)

                 8/21,22,23 -9 Races                                     Roy Christianson

                                                                                                Milwaukee #10                     Milwaukee #10                     Milwaukee #10

 

1960        Leland, MI.                          40                            J. Christianson (700)       Ralph Lowery (705)                 Bill Faygas (644)

                 8/5,6,7 -6 Races                                                  Milwaukee, WI. #10                 SSYC Akron, OH #17                Illiana Y.C. #8

 

1961        Quincy, MA.                        12                            Bill Steel (600)                       Wally Gould (605)                Rene Serrao (716)

                 7/28,29,30                                                               Polly Steel

Leland Y.C. #26                                Mass. Bay #39                                Unattached, Canada

 

1962        Tawas Bay, MI.                 23                            J. Christianson (733)       Ken Gustafson (644)                Biff Steel (717)

                 8/24,25,26-7 Races                                     Roy Christianson                 Al Sowa                                 Polly Steel

                                                                                                Milwaukee #10                     Illiana Y.C. #8                   Leland Y.C. #26

 

1963                 Milwaukee, WI.                                                   Ken Gustafson (644)                Walter Hirthe (573)                Biff Steel (717)

                 8/23,24,25                                                               Al Sowa                                                                                 Polly Steel

                                                                                                Illiana Y.C. #8                   Milwaukee #10                     Leland Y.C. #26

 

1964        Palo Alto, CA.                               15                            Ken Gustafson (644)                David Allison (752)                E. Brown Gray (741)

                 8/20,21,22 -6 Races                                     Al Sowa

                                                                                                Illiana Y.C. #8                   Palo Alto Y.C. #29                 Palo Alto Y.C. #29

 

1965        Tawas Bay, MI.                 29                            Matt Haglund (746)                 Roy Christianson (733)       Fred Shoaff (755)

                 8/20,21,22 -7 Races                                     Tawas Bay Y.C. #37                 Milwaukee #10                     Leland Y.C. #26

 

1966        Leland, MI.                          41                            J. Christianson (733)       Stan Martin (644)                          Biff Steel (717)

                 8/12,13,14 -8 Races                                     Roy Christianson                 Bill Banta                      Polly Steel

                                                                                                Milwaukee #10                     Illiana Y.C. #8                   Leland Y.C.

 

1967        San Diego, CA.                                                            Roy Christianson (733)       Rod Ogilby (476)                John Mattis (752)

                                                                                                Milwaukee #10                     Alamitos Bay #21  Palo Alto Y.C. #29

 

1968        Tawas Bay, MI.                 22                            Alan Lemke (573)                 Tom Grogan (644)                 Doug Drake (592)

                 8/23,24,25 -5 Races                                     Guy Robinson                               Marlon Brandow                                Jim Drake

                                                                                                Milwaukee #10                     Leland Y.C. #26                 Milwaukee #10

 

1969        Alamitos Bay, CA.                                                Bill Steel (767)                       Pete Sorenson (752)                Tom Grogan (644)

                 8/8,9,10                                                                  Leland Y.C. #26                 Palo Alto Y.C. #29                 Leland Y.C. #26

 

1970        Tawas Bay, MI.                 21                            John Makielski (755)                 Alan Johnson (779)                 Jack Tomko (789)

                 8/7,8,9 -8 Races                                                  Mark Makielski                               Dale Johnson                                 Tony Tomko

                                                                                                Eagle Lake Y.C. #27                Illiana Y.C. #8                   Illiana Y.C. #8

 

1971        Alamitos Bay, CA.                                         Pete Sorenson (752)                Norm Spaulding (762)                 Mark Makielski (644)

                 8/13,14,15 -6 Races                                                                                                                                     John Makielski

                                                                                                Palo Alto Y.C. #29                 Palo Alto Y.C. #29                Eagle Lake Y.C. #27

 

1972        Leland, MI.                          34                            Tom Grogan (644)                Mark Makielski (755)                 John Hans (772)

                 8/11,12,13 -10 Races                                     Jim Freeman                 John Makielski                               Bob Hague

                                                                                                Leland Y.C.#26                  Eagle Lake Y.C. #27                Eagle Lake Y.C. #27

 

1973        Tawas Bay, MI.                 19                            John Hans (772)                             Alan Johnson (779)                 Paul Makielski (708)

                 8/3,4,5 -7 Races                                                  Bob Hague                    Dale Johnson                                 Joan Makielski

                                                                                                Eagle Lake Y.C. #27                Illiana Y.C. #8                   Eagle Lake Y.C. #27

 

1974        Tawas Bay, MI.                 21                `                Jack Tomko (789)                Paul Makielski (755)                Mark Makielski (708)

                 8/9,10,11 -7 Races                                 Tony Tomko                    Carolyn Gray                        Steve Gray

                                                                                                Illiana Y.C. #8                   Eagle Lake Y.C. #27                Eagle Lake Y.C. #27


WORLD CHAMPIONSHIPS Continued

 

1975        Leland, MI.                          35                            Sara Makielski (773)                 Bill Steel (787)                       Paul Makielski (708)

                 8/1,2,3 -9 Races                                                  John Makielski                               Barbara Barge                      Carolyn Gray

                                                                                                Eagle Lake Y.C. #27                Leland Y.C. #26                 Eagle Lake Y.C. #27

 

1976        Tawas Bay, MI                 22                            Paul Makielski (708)                 Jack Tomko (798)                 Biff Steel (717)

                 8/6,7,8 -7 Races                                                  Carolyn Gray                        Tony Tomko                    Polly Steel

                                                                                                Eagle Lake Y.C. #27                Illiana Y.C. #8                   Leland Y.C. #26

 

1977        Tawas Bay, MI.                 19                            Paul Makielski (708)                 Jack Tomko (798)                Alan Johnson (779)

                 8/5,6,7 -7 Races                                                  John Makielski                               Tony Tomko                    Dale Johnson

                                                                                                Eagle Lake Y.C. #27                Illiana Y.C. #8                   Illiana Y.C. #8

 

1978        Leland, MI.                          37                            Ed Gray (751)                       Jack Tomko (798)                Biff Steel (717)

                 8/4,5,6 -10 Races                                                Carolyn Gray                        Tony Tomko                    Polly Steel

                                                                                                Eagle Lake Y.C. #27                Illiana Y.C. #8                   Leland Y.C. #26

 

1979        Tawas Bay, MI.                 23                            Ed Gray (751)                       Bruce Gregg (708)                Jack Tomko (798)

                 8/3,4,5 -8 Races                                                  Carolyn Gray                        Andy Gregg                     Tony Tomko

                                                                                                Eagle Lake YC #27                Illiana Y.C. #8                   Illiana Y.C. #8

 

1980        Leland, MI.                          29                            Jack Tomko (798)                Louis Tomko (797)                Jolly Booth (774)

                 8/1,2,3 -9 Races                                                  Tony Tomko                    Gary Procknow                              Valerie Booth

                                                                                                Illiana Y.C. #8                   Illiana Y.C. #8                   Eagle Lake Y.C. #27 

 

1981        Tawas Bay, MI.                 14                            Jack Tomko (798)                Ed Gray (751)                       Louis Tomko (797)

                 8/7,8,9                                                                    Tony Tomko                    Carolyn Gray                        Garry Prockow

                                                                                                Illiana Y.C. #8                   Eagle Lake Y.C. #27                Illiana Y.C. #8

 

1982        Leland, MI.                          34                            Jack Tomko (798)                Biff Steel (717)                       Ed Gray (751)

                 7/30,31,8/1-10 Races                                     Tony Tomko                    Polly Steel                       Jan. & Carolyn Gray

                                                                                                Illiana Y.C. #8                   Leland Y.C. #26                 Eagle Lake Y.C. #27

 

1983        Tawas Bay, MI                  20                            Jack Tomko (798)                Louis Tomko (797)                Sara Makielski (821)

                 8/5,6,7 -10 Races                                                Tony Tomko                    Gary Proknow                                John Makielski

                                                                                                Illiana Y.C.#8                    Illiana Y.C. #8                   Eagle Lake Y.C. #27

 

1984        Leland, MI.                          23                            Jack Tomko (798)                Sara Makielski (821)                Biff Steel (717)

                 8/10,11,12 -10 Races                                     Tony Tomko                    Joan Mak-Sniadecki                Polly Steel

                                                                                                Illiana Y.C. #8                   Eagle Lake #27                                Leland Y.C. #26

 

1985        Eagle Lake, MI.                               23                            Paul Makielski (814)                Jolly Booth (774)                           F. Catanzarite (786)

                 8/2,3,4 -7 Races                                                  Joan Mak-Sniadecki                Shawn Booth                     Diana Catanzarite

                                                                                                Eagle Lake Y.C. #27                Eagle Lake Y.C. #27                EagleLakeY.C. #27

 

1986        Leland, MI.                          26                            John Makielski (821)                Jack Tomko (798)                Jolly Booth (774)

                 7/25,26,27-7 Races                                     Joan Mak-Sniadecki                Pat Tomko                    Jim Gluckin

                                                                                                Eagle Lake Y.C. #27                Illiana Y.C. #8                   Eagle Lake Y.C. #27

 

1987        Tawas Bay, MI.                                                 Jack Tomko (798)                Rich Haglund (690)                 Jim Bradshaw (816)

                 8/7,8,9-6 Races                                                     Pat Tomko                    Rick Haglund                 Mark Robinson

                                                                                                Illiana Y.C. #8                   Tawas Bay Y.C. #37                SSYC Akron OH. #17

 

1988        Cave Run Lake, KY.                21                            Jack Tomko (798)                F. Catanzarite (786)                Guy Donatelli (772)

                 8/5,6,7-8 Races                                                     Jamie Tomko                    Diana Catanzarite                            Debra

                                                                                                Illiana Y.C. #8                   Eagle Lake Y.C. #27                SSYC Akron, OH. #17

 

1989        Leland, MI.                          31                            Rob Frechette (745)                Dieter Stroinigg(702)                 Joan Mak-Sniadecki(821)

                 8/11,12,13-8 Races                                     Eric Roberts                  Hermann Vargason                John Makielski

                                                                                                SSYC Akron, OH. #17                Hueston Woods SA#45                Eagle Lake Y.C. #27


 

WORLD CHAMPIONSHIPS Continued

 

1990        Tawas Bay, MI.                                 21                            Dieter Stroinigg (702)                Gary VanderSyde (770)                 Jack Tomko (798)

                 8/10,11,12 -10 Races                                     Larry Roemer                   John Sensor                    Pat Tomko

                                                                                                Hueston Woods SA #45                 Illiana Y.C. #8                   Illiana Y.C. #8

 

1991        Diamond Lake, MI.                24                            Jack Tomko (798)                Frank Catanzarite(786)                Guy Donatelli (772)

                 8/2,3,4 - 8 Races                                  Alisa Tomko                    Diana Catanzarite                            Carol Carlton

                                                                                                Illiana Y.C. #8                   Eagle Lake Y.C. #27                 SSYC Akron, OH. #17

 

1992        Leland, MI.                          26                            Biff Steel (717)                       Jack Tomko (798)                Guy Donatelli (772)

                 7/24,25,26-10 Races                                     M Steel/ E.Hunt                    Alisa Tomko                    Carol Carlton

                                                                                                Leland Y.C. #26                                 Illiana Y.C. #8                   SSYC Akron, OH. #17

 

1993        Tawas Bay, MI.                                 16                            Guy Donatelli (772)                Jack Tomko (798)                Herm.Vargason (592)

                 8/6,7,8 - 8 Races                                  Carol Carlton                   Alisa Tomko                    David Eifert

                                                                                                SSYC,Akron, OH. #17                Illiana Y.C. #8                   Hueston Woods SA #45

 

1994        Eagle Lake, MI.                               20                            Rob Frechette (823)                Howie Marion (821)                Guy Donatelli (772)

                8/5,6,7, - 8 Races                                                  Joan Mak-Sniadecki                Sara Mak-Marion                          Carol Carlton

Severn Sailing Y.C.                California                                SSYC, Akron, OH #17

                               

1995        Leland, MI.                          25                            Sara Mak-Marion(821)                Biff Steel (717)                       Tom Ogrentz (794)

                8/11,12,13 - 8 Races                                             Joan Mak-Sniadecki                Melissa Steel                       M.Wood/Alisa Tomko

                                                                                                Eagle Lake Y.C. #27                Leland Y.C. #26                 Illiana Y.C. #8

 

1996        Tawas Bay, MI                  11                            Sara Mak-Marion(821)                Guy Donatelli (772)                Mark Robertson (745)

                8/9,10,11 - 9 Races                                                Joan Mak-Sniadecki                Carol Carlton                   Margo Erme

                                                                                                Eagle Lake Y.C. #27                SSYC, Akron,OH #17                SSYC,Akron,OH #17

 

1997        Illiana Y. C. IN                       22                            Sara Mak.-Marion (821)       Guy Donatelli (772)                Jolly Booth (774)

                8/1,2,3 - 9 Races                                                  Joan Mak.-Sniadecki                Carol Carlton                   Val Booth-McHugh

                                                                                                Eagle Lake S.C. #27                SSYC, Akron, OH #17                Eagle Lake S.C. #27

 

1998        Tawas Bay, MI.                 12                            Guy Donatelli (824)                 Sara Mak-Marion (821)                Bill Thompson (787)

8/7,8,9 - 10 Races                                Carol Carlton                                Chris May                                  Eugene Damiani               

 SSYC Akron OH. #17                Eagle Lake S.C. #27                Illiana Y.C. #8

               

1999        Leland, MI.                          20                            Chris May (821)                              Biff Steel (717)                         Guy Donatelli (824)                8/13,14,15 - 7 Races                                             Sara Mak.-Marion                Joan Mak.-Sniadecki     Judi Finan

                                                                                                Eagle Lake S.C. #27                Leland Y.C. #26                   SSYC Akron OH #17

 

2000        Tawas Bay, MI.                                 18                            Guy Donatelli (824)                Bill Thompson (787)   Chris May (821)

                8/4,5,6 - 6 Races                                                  Judi Finan                      Mike Thompson                                Sara Mak-Marion

                                                                                                SSYC Akron OH #17                Illiana Y.C. #8                   Eagle Lake S.C. #27

 

2001        Illiana Y. C.                            18                            Guy Donatelli (824)                Sara Mak-Marion (823)                Jolly Booth (774)

                8/3,4,5 - 8 Races                                                  Judi Donatelli                                Joan Mak-Sniadecki      Val McHugh

                                                                                                SSYC Akron OH #17      Eagle Lake S.C. #27          Eagle Lake S.C. #27

 

2002        Tawas Bay, MI                  13                            Chris May (821)                              Guy Donatelli (824)                Jolly Booth (774)

                8/2,3,4 - 8 Races                                                  Sara Mak.-Marion                Judi Donatelli                                Val McHugh

                                                                                                Eagle Lake S.C. #27                SSYC Akron OH #17                Eagle Lake S.C. #27

 

2003        Leland, MI                           12                            Chris May (821)                              Guy Donatelli (824)                Biff Steel (717)

                8/21-23 -9 Races                                                  Sara Makielski                               Judi Donatelli                                Jeff  Keen

                                                                                                Eagle Lake S.C. #27                SSYC Akron OH #17                Leland Y.C. #26